Avery
12-25
Farm tractor · 1912–1922 · 27 hp
Avery12-25
The Avery 12-25 is a farm tractor manufactured from 1912 to 1922. It features a Avery engine. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Avery |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled horizontal |
| Displacement | 464.6 ci (7.6 L) |
| Bore | 6.5 in (165 mm) |
| Stroke | 7 in (178 mm) |
| Power Drawbar | 13.77 hp (10.3 kW) |
| Power Belt | 25.08 hp (18.7 kW) |
| Manufacturer | Avery |
| Rated | 700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 164 in (416 cm) |
|---|---|
| Width | 80 in (203 cm) |
| Height | 105 in (266 cm) |
Weight
| Weight | 7,500 lbs (3,402 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 30x8 (steel) |
|---|---|
| Rear Ag | 56x20 (steel) |
Fuel
| Capacity | 14 gal (53 L) |
|---|