Avery
18-36
Farm tractor · 1916–1922 · 27 hp
Avery18-36
The Avery 18-36 is a farm tractor manufactured from 1916 to 1922. It features a Avery engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Avery |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled horizontal |
| Displacement | 570.2 ci (9.3 L) |
| Bore | 5.5 in (140 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Gross | 27 hp (20.1 kW) |
| Power Rated | 27 hp (20.1 kW) |
| Power Drawbar | 27.5 hp (20.5 kW) |
| Power Belt | 44.5 hp (33.2 kW) |
| Coolant Capacity | 132 qts (124.9 L) |
| Manufacturer | Avery |
| Rated | 800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 152 in (386 cm) |
|---|---|
| Width | 84 in (213 cm) |
| Height | 105 in (266 cm) |
Weight
| Weight | 9,250 lbs (4,195 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 35x8 steel |
|---|---|
| Rear Ag | 65x20 steel |
Fuel
| Capacity | 27 gal (102.2 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|