Avery
25-50
Farm tractor · 1916–1923 · 55 hp
Avery25-50
The Avery 25-50 is a farm tractor manufactured from 1916 to 1923. It features a Avery engine. The transmission is a unsynchronized gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Avery |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled opposed horizontal |
| Displacement | 1,061.9 ci (17.4 L) |
| Bore | 6.5 in (165 mm) |
| Stroke | 8 in (203 mm) |
| Power Drawbar | 32.62 hp (24.3 kW) |
| Power Belt | 56.68 hp (42.3 kW) |
| Coolant Capacity | 220 qts (208.2 L) |
| Manufacturer | Avery |
| Rated | 700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed unsynchronized gear |
Dimensions
| Length | 176 in (447 cm) |
|---|---|
| Width | 90.5 in (229 cm) |
| Height | 108 in (274 cm) |
Weight
| Weight | 12,500 lbs (5,670 kg) |
|---|---|
| Operating | 12,500 lbs (5,670 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 38x10 steel |
|---|---|
| Rear Ag | 69x20 steel |
Fuel
| Capacity | 50 gal (189.2 L) |
|---|