Avery
15-25
Farm tractor · 1922–1924 · 27 hp
Avery15-25
The Avery 15-25 is a farm tractor manufactured from 1922 to 1924. It features a Avery engine. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Avery |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled vertical |
| Displacement | 276.5 ci (4.5 L) |
| Bore | 4 in (102 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Drawbar | 20.13 hp (15 kW) |
| Power Belt | 30.6 hp (22.8 kW) |
| Manufacturer | Avery |
| Rated | 1,125 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | mechanical disc |
| Available Options | 3-speed gear |
Dimensions
| Length | 108 in (274 cm) |
|---|---|
| Width | 48 in (121 cm) |
| Height | 58 in (147 cm) |
Weight
| Weight | 5,000 lbs (2,268 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 26x3 steel |
|---|---|
| Rear Ag | tracks |
Fuel
| Capacity | 33 gal (124.9 L) |
|---|