Avery
20-35
Farm tractor · 1923–1927 · 38 hp
Avery20-35
The Avery 20-35 is a farm tractor manufactured from 1923 to 1927. It features a Avery engine. It weighs 7,500 lbs (3,402 kg).
Engine
| Engine | Avery |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | opposed horizontal |
| Displacement | 522.6 ci (8.6 L) |
| Bore | 4.88 in (124 mm) |
| Stroke | 7 in (178 mm) |
| Power Drawbar | 22.6 hp (16.9 kW) |
| Power Belt | 37.3 hp (27.8 kW) |
| Manufacturer | Avery |
| Rated | 900 RPM |
Transmission
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
|---|---|
| Available Options | 2-speed |
Dimensions
| Length | 152 in (386 cm) |
|---|---|
| Width | 68 in (172 cm) |
| Height | 80 in (203 cm) |
Weight
| Weight | 7,500 lbs (3,402 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 36x6 steel |
|---|---|
| Rear Ag | 60x16 steel |
Fuel
| Capacity | 30 gal (113.6 L) |
|---|