Bad Boy
1022
Farm tractor · 2021–Present · 21 hp
Bad Boy1022
The Bad Boy 1022 is a farm tractor manufactured starting in 2021. It features a Yanmar 3TNM74F engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Yanmar 3TNM74F |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 60.6 ci (1 L) |
| Bore | 2.91 in (74 mm) |
| Stroke | 3.03 in (77 mm) |
| Power Gross | 21.5 hp (16 kW) |
| Power PTO | 15.4 hp (11.5 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2.11 qts (2 L) |
| Coolant Capacity | 3.7 qts (3.5 L) |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 3,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
| Oil Capacity | 14.2 qts (13.4 L) |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 4.2 gpm (15.9 lpm) |
| Total Flow | 6.3 gpm (23.8 lpm) |
| Steering Flow | 2.1 gpm (7.9 lpm) |
| System Capacity | 3.6 gal (13.6 L) |
Hitch
| Rear Type | IN |
|---|---|
| Rear Lift | 499 lbs (226 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 94.2 in (239 cm) |
|---|---|
| Width | 44.5 in (113 cm) |
| Height Rops | 86.6 in (219 cm) |
| Wheelbase | 53.1 in (134 cm) |
| Ground Clearance | 8.3 in (21 cm) |
Weight
| Weight | 1,433 lbs (650 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x7.50-9 |
|---|---|
| Rear Ag | 24x12.00-12 |
| Front Industrial | 16x7.50-8 |
| Rear Industrial | 16x12.00-12 |
Fuel
| Capacity | 6.6 gal (25 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Bad Boy BBH100 Backhoe |
|---|