Bad Boy
1025
Farm tractor · 2022–Present · 24 hp
Bad Boy1025
The Bad Boy 1025 is a farm tractor manufactured starting in 2022. It features a Yanmar 3TNV80F engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Yanmar 3TNV80F |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 77.3 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.15 in (80 mm) |
| Stroke | 3.31 in (84 mm) |
| Compression Ratio | 23 |
| Power Gross | 24.6 hp (18.3 kW) |
| Power PTO | 18.8 hp (14 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Coolant Capacity | 3.8 qts (3.6 L) |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 3,000 RPM |
| Idle | 1350-3235 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 4.2 gpm (15.9 lpm) |
| Pressure | 2,205 psi (152 bar) |
| Total Flow | 7 gpm (26.5 lpm) |
| Steering Flow | 2.8 gpm (10.6 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | independent |
Hitch
| Rear Type | IN |
|---|---|
| Rear Lift | 1,323 lbs (600 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 104 in (264 cm) |
|---|---|
| Width | 45.8 in (116 cm) |
| Height Rops | 91.3 in (231 cm) |
| Wheelbase | 57.5 in (146 cm) |
| Ground Clearance | 9.4 in (23 cm) |
Weight
| Weight | 1,638 lbs (742 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Industrial | 23x8.50-12 |
|---|---|
| Rear Industrial | 12-16.5 |
Fuel
| Capacity | 5.8 gal (22 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|---|
| Pressure | 1,566 psi (108 bar) |
Attachments
60" mid-mount mower deckFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Bad Boy BBH105 Backhoe |