Bad Boy
5045
Farm tractor · 2024–Present · 45 hp
Bad Boy5045
The Bad Boy 5045 is a farm tractor manufactured starting in 2024. It features a TYM A2300N2 engine, and two-post folding steering. The transmission is a shuttle type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | TYM A2300N2 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 139.5 ci (2.3 L) |
| Bore | 3.46 in (88 mm) |
| Stroke | 3.7 in (94 mm) |
| Power Gross | 45 hp (33.6 kW) |
| Power PTO | 38 hp (28.3 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | TYM |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Available Options | 16-speed shuttle, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 10.7 gpm (40.5 lpm) |
| Total Flow | 15.7 gpm (59.4 lpm) |
| Steering Flow | 5 gpm (18.9 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,306 lbs (1,499 kg) |
Dimensions
| Length | 127 in (322 cm) |
|---|---|
| Width | 65 in (165 cm) |
| Height Cab | 97 in (246 cm) |
| Height Rops | 98.4 in (249 cm) |
| Wheelbase | 71 in (180 cm) |
| Ground Clearance | 15.5 in (39 cm) |
Weight
cab
| Weight | 4,349 lbs (1,972 kg) |
|---|
rops
| Weight | 3,831 lbs (1,737 kg) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Cab
| Cab | available with air-conditioning |
|---|