Bad Boy
4025
Farm tractor · 2021–Present · 24 hp
Bad Boy4025
The Bad Boy 4025 is a farm tractor manufactured starting in 2021. It features a TYM A1700N6 engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (3-range).
Engine
| Engine | TYM A1700N6 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 104.7 ci (1.7 L) |
| Bore | 3.46 in (88 mm) |
| Stroke | 3.7 in (94 mm) |
| Power Gross | 24.5 hp (18.3 kW) |
| Power PTO | 19.1 hp (14.2 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 4.5 qts (4.3 L) |
| Coolant Capacity | 5.3 qts (5 L) |
| Manufacturer | TYM |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (3-range) |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11.5 gpm (43.5 lpm) |
| Total Flow | 7.5 gpm (28.4 lpm) |
| Steering Flow | 4 gpm (15.1 lpm) |
PTO
| Rear | 540 RPM |
|---|---|
| Rear Type | independent |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,100 lbs (498 kg) |
Dimensions
| Length | 134.9 in (342 cm) |
|---|---|
| Width | 56.7 in (144 cm) |
| Height Rops | 96.9 in (246 cm) |
| Wheelbase | 65.7 in (166 cm) |
| Ground Clearance | 15 in (38 cm) |
| Front Tread | 47.4 in (120 cm) |
| Rear Tread | 44.5 in (113 cm) |
Weight
| Weight | 2,970 lbs (1,347 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Industrial | 25x8.50-14 |
|---|---|
| Rear Industrial | 15-19.5 |
Fuel
| Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Bad Boy BBH400 Backhoe |
|---|