Bad Boy
3026
Farm tractor · 2021–Present · 24 hp
Bad Boy3026
The Bad Boy 3026 is a farm tractor manufactured starting in 2021. It features a TYM A1100N2 engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (3-range).
Engine
| Engine | TYM A1100N2 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 70.7 ci (1.2 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.23 in (82 mm) |
| Compression Ratio | 21.5 |
| Power Gross | 24 hp (17.9 kW) |
| Power PTO | 18 hp (13.4 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | TYM |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (3-range) |
| Available Options | hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 4.3 gpm (16.3 lpm) |
| Total Flow | 7.4 gpm (28 lpm) |
| Steering Flow | 3.1 gpm (11.7 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | independent |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,433 lbs (650 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 110 in (279 cm) |
|---|---|
| Width | 53.9 in (136 cm) |
| Height Rops | 91.4 in (232 cm) |
| Wheelbase | 65.7 in (166 cm) |
| Ground Clearance | 16.4 in (41 cm) |
| Front Tread | 45 in (114 cm) |
| Rear Tread | 43.2 in (109 cm) |
Weight
| Weight | 2,107 lbs (955 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Industrial | 25x8.50-14 |
|---|---|
| Rear Industrial | 14-17.5 |
Fuel
| Capacity | 6.1 gal (23.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Bad Boy BBH200 Backhoe |
|---|