Bad Boy
2024
Farm tractor · 2021–2023 · 24 hp
Bad Boy2024
The Bad Boy 2024 is a farm tractor manufactured from 2021 to 2023. It features a TYM A1100N2 engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | TYM A1100N2 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 70.7 ci (1.2 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.23 in (82 mm) |
| Compression Ratio | 21.5 |
| Power Gross | 24 hp (17.9 kW) |
| Power PTO | 18 hp (13.4 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | TYM |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 4.3 gpm (16.3 lpm) |
| Total Flow | 7.4 gpm (28 lpm) |
| Steering Flow | 3.1 gpm (11.7 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | independent optional |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,433 lbs (650 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 107 in (271 cm) |
|---|---|
| Width | 44.3 in (112 cm) |
| Height Rops | 87.2 in (221 cm) |
| Wheelbase | 59.1 in (150 cm) |
| Ground Clearance | 12.7 in (32 cm) |
| Front Tread | 33.6 in (85 cm) |
| Rear Tread | 34.6 in (87 cm) |
Weight
| Weight | 1,829 lbs (829 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Industrial | 23x8.5-12 |
|---|---|
| Rear Industrial | 12-16.5 |
Fuel
| Capacity | 6.1 gal (23.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Bad Boy BBH200 Backhoe |
|---|