Bad Boy
4035
Farm tractor · 2021–Present · 34 hp
Bad Boy4035
The Bad Boy 4035 is a farm tractor manufactured starting in 2021. It features a TYM A1700N4 engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (3-range).
Engine
| Engine | TYM A1700N4 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 104.7 ci (1.7 L) |
| Bore | 3.46 in (88 mm) |
| Stroke | 3.7 in (94 mm) |
| Power Gross | 34.9 hp (26 kW) |
| Power PTO | 29.5 hp (22 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 4.5 qts (4.3 L) |
| Coolant Capacity | 5.3 qts (5 L) |
| Manufacturer | TYM |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (3-range) |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 12.6 gpm (47.7 lpm) |
| Total Flow | 8.2 gpm (31 lpm) |
| Steering Flow | 4.4 gpm (16.7 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,100 lbs (498 kg) |
Dimensions
| Length | 134.9 in (342 cm) |
|---|---|
| Width | 56.7 in (144 cm) |
| Height Cab | 85.9 in (218 cm) |
| Height Rops | 96.9 in (246 cm) |
| Wheelbase | 65.7 in (166 cm) |
| Ground Clearance | 15 in (38 cm) |
| Front Tread | 47.4 in (120 cm) |
| Rear Tread | 44.5 in (113 cm) |
Weight
cab
| Weight | 3,551 lbs (1,610 kg) |
|---|
rops
| Weight | 3,164 lbs (1,435 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Industrial | 28x8.50-15 |
|---|---|
| Rear Industrial | 43x16.00-20 |
Fuel
| Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Cab
| Cab | available with air-conditioning |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Bad Boy BBH400 Backhoe |
|---|