Buhler Versatile
2180
Farm tractor · 2000–2008 · 260 hp
Buhler Versatile2180
The Buhler Versatile 2180 is a farm tractor manufactured from 2000 to 2008. It features a New Holland Genesis engine, and power steering. The transmission is a full power shift type with 16 forward and 9 reverse.
Engine
| Engine | New Holland Genesis |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 456 ci (7.5 L) |
| Bore | 4.4 in (112 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 17.5 |
| Power Gross | 260 hp (193.9 kW) |
| Power Rated | 260 hp (193.9 kW) |
| Power PTO | 200.6 hp (149.6 kW) |
| Power Drawbar | 166.3 hp (124 kW) |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Fuel System | electronic fuel injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 22.5 qts (21.3 L) |
| Coolant Capacity | 28 qts (26.5 L) |
| Manufacturer | New Holland |
| Rated | 2,100 RPM |
| Emissions | Tier II |
Transmission
| Transmission Type | full power shift |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 9 reverse |
| Clutch | electro-hydraulic wet disc |
| Available Options | 16-speed full power shift, 18-speed full power shift |
Hydraulics
| Type | closed center load-sensing |
|---|---|
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
| Total Flow | 30 gpm (113.6 lpm) |
| System Capacity | 37 gal (140 L) |
Dimensions
| Length | 201.5 in (511 cm) |
|---|---|
| Width | 112 in (284 cm) |
| Height Cab | 122 in (309 cm) |
| Wheelbase | 118.3 in (300 cm) |
| Ground Clearance | 18.6 in (47 cm) |
| Front Tread | 61 in (154 cm) |
| Rear Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
| Weight | 19,205 lbs (8,711 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9R30 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8R42 |
Fuel
| Capacity | 110 gal (416.4 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|