Buhler Versatile
2290
Farm tractor · 2003–2008 · 290 hp
Buhler Versatile2290
The Buhler Versatile 2290 is a farm tractor manufactured from 2003 to 2008. It features a Cummins QSM11 engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Cummins QSM11 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 659 ci (10.8 L) |
| Bore | 4.92 in (125 mm) |
| Stroke | 5.79 in (147 mm) |
| Compression Ratio | 16.3 |
| Power Gross | 290 hp (216.3 kW) |
| Power Rated | 290 hp (216.3 kW) |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | QuadShift III |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|---|
| Valves | 5 |
| Total Flow | 45 gpm (170.3 lpm) |
Hitch
| Rear Type | IVN/III |
|---|---|
| Rear Lift | 13,000 lbs (5,896 kg) |
Dimensions
| Length | 266 in (675 cm) |
|---|---|
| Height | 146.5 in (372 cm) |
| Wheelbase | 133 in (337 cm) |
| Ground Clearance | 19.8 in (50 cm) |
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|