Buhler Versatile
9030
Farm tractor · 1991–1998 · 113 hp
Buhler Versatile9030
The Buhler Versatile 9030 is a farm tractor manufactured from 1991 to 1998. It features a Ford BSD444T engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Ford BSD444T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 268 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.4 in (112 mm) |
| Stroke | 4.4 in (112 mm) |
| Compression Ratio | 17.1 |
| Power PTO | 102 hp (76.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 2,500 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
Dimensions
| Length | 180 in (457 cm) |
|---|---|
| Width | 81.3 in (206 cm) |
| Height Cab | 114.5 in (290 cm) |
| Wheelbase | 80 in (203 cm) |
| Ground Clearance | 16.3 in (41 cm) |
Weight
| Weight | 10,150 lbs (4,604 kg) |
|---|---|
| Shipping | 10,150 lbs (4,604 kg) |
Cab
| Cab | with heat and A/C. Console rotates 180-degrees. |
|---|