Buhler Versatile
575
Farm tractor · 2010–2020 · 575 hp
Buhler Versatile575
The Buhler Versatile 575 is a farm tractor manufactured from 2010 to 2020. It features a Cummins QSX15 engine. The transmission is a power shift type with 16 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Cummins QSX15 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged aftercooled diesel |
| Displacement | 915 ci (15 L) |
| Power Gross | 575 hp (428.8 kW) |
| Power Rated | 575 hp (428.8 kW) |
| Torque Peak | 1,875 lb-ft (2,542.5 Nm) |
| Oil Capacity | 50.4 qts (47.7 L) |
| Coolant Capacity | 80 qts (75.7 L) |
| Manufacturer | Cummins |
Transmission
| Transmission Type | power shift |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 4 reverse |
| Available Options | 16-speed power shift |
Hydraulics
| Type | closed center load sensing |
|---|---|
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
| Valves | 6 |
| Total Flow | 80 gpm (302.8 lpm) |
| System Capacity | 30 gal (113.6 L) |
Hitch
| Drawbar Hitch Type | Category V |
|---|
Dimensions
| Length | 299 in (759 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 141 in (358 cm) |
| Wheelbase | 154 in (391 cm) |
Weight
| Shipping | 47,700 lbs (21,636 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 350 gal (1,324.8 L) |
|---|
Cab
| Cab | deluxe standard with air-conditioning, automatic temperature control, and leather seating |
|---|