Buhler Versatile
375
Farm tractor · 2008–2010 · 375 hp
Buhler Versatile375
The Buhler Versatile 375 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2010. It features a Cummins QSM11 engine. The transmission is a partially synchronized type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Cummins QSM11 |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged aftercooled diesel |
| Displacement | 661 ci (10.8 L) |
| Bore | 4.92 in (125 mm) |
| Stroke | 5.79 in (147 mm) |
| Power Gross | 375 hp (279.6 kW) |
| Power Rated | 375 hp (279.6 kW) |
| Torque Peak | 1,275 lb-ft (1,728.9 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Oil Capacity | 38.8 qts (36.7 L) |
| Coolant Capacity | 58 qts (54.9 L) |
| Manufacturer | Cummins |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Four synchronized gears in each of three ranges. |
| Available Options | 12-speed partially synchronized, 12-speed powershift |
Hydraulics
| Type | closed center load sensing |
|---|---|
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
| Valves | 4 |
| Total Flow | 50 gpm (189.2 lpm) |
| System Capacity | 20 gal (75.7 L) |
Hitch
| Rear Type | 3/4N optional |
|---|---|
| Rear Lift | 13,000 lbs (5,896 kg) |
Dimensions
| Length | 275 in (698 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 143 in (363 cm) |
| Wheelbase | 142 in (360 cm) |
| Ground Clearance | 16.9 in (42 cm) |
Weight
| Shipping | 32,000 lbs (14,515 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 250 gal (946.2 L) |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat and A/C |
|---|