Buhler Versatile
535
Farm tractor · 2004–2008 · 535 hp
Buhler Versatile535
The Buhler Versatile 535 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2008. It features a Cummins QSX15 engine. The transmission is a partial synchro type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Cummins QSX15 |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged aftercooled diesel |
| Displacement | 915 ci (15 L) |
| Bore | 5.4 in (137 mm) |
| Stroke | 6.7 in (170 mm) |
| Power Gross | 535 hp (398.9 kW) |
| Power Rated | 535 hp (398.9 kW) |
| Torque Peak | 1,475 lb-ft (2,000.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Oil Capacity | 46.4 qts (43.9 L) |
| Coolant Capacity | 88 qts (83.3 L) |
| Manufacturer | Cummins |
Transmission
| Transmission Type | partial synchro |
|---|---|
| Transmission Model | partial synchro |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Available Options | 12-speed, 16-speed |
Hydraulics
| Type | closed center load sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 55 gpm (208.2 lpm) |
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
| Valves | 4 |
| System Capacity | 30 gal (113.6 L) |
PTO
| Rear Type | optional |
|---|
Dimensions
| Length | 299 in (759 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 143 in (363 cm) |
| Wheelbase | 154 in (391 cm) |
| Ground Clearance | 21.9 in (55 cm) |
Weight
| Shipping | 42,000 lbs (19,051 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 710/70R42 |
|---|---|
| Rear Ag | 710/70R42 |
Fuel
| Capacity | 350 gal (1,324.8 L) |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat and A/C |
|---|