Buhler Versatile
2375
Farm tractor · 2003–2008 · 375 hp
Buhler Versatile2375
The Buhler Versatile 2375 is a farm tractor manufactured from 2003 to 2008. It features a Cummins QSM11 engine, and articulated power steering. The transmission is a synchromesh type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Cummins QSM11 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 659 ci (10.8 L) |
| Bore | 4.92 in (125 mm) |
| Stroke | 5.79 in (147 mm) |
| Compression Ratio | 16.3 |
| Power Gross | 375 hp (279.6 kW) |
| Power Rated | 375 hp (279.6 kW) |
| Oil Capacity | 38.8 qts (36.7 L) |
| Coolant Capacity | 62.3 qts (59 L) |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Transmission Model | QuadShift III |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Four synchronized gears in three ranges, plus reverse range. |
| Oil Capacity | 40.1 qts (38 L) |
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Type | closed center load sensing |
|---|---|
| Valves | 4 |
| Total Flow | 45 gpm (170.3 lpm) |
PTO
| Rear | 1,000 RPM |
|---|---|
| Rear Type | independent |
| Clutch | electro-hydraulic |
Hitch
| Rear Type | IVN/III Opt Optional |
|---|---|
| Rear Lift | 13,000 lbs (5,896 kg) |
Dimensions
| Length | 265.7 in (674 cm) |
|---|---|
| Height | 146.5 in (372 cm) |
| Height Cab | 135.8 in (344 cm) |
| Wheelbase | 134.9 in (342 cm) |
| Ground Clearance | 19.8 in (50 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 520/85R42 |
|---|---|
| Rear Ag | 520/85R42 |
Fuel
| Capacity | 230 gal (870.6 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|