Captain
120 DI
Farm tractor · 2013–2023 · 15 hp
Captain120 DI
The Captain 120 DI is a farm tractor manufactured from 2013 to 2023. It features a FM engine. The transmission is a partially synchronized type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | FM |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 38.1 ci (0.6 L) |
| Bore | 3.35 in (85 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 15 hp (11.2 kW) |
| Power Rated | 15 hp (11.2 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | FM |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | 8-speed partially synchronized |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 98.8 in (250 cm) |
|---|---|
| Width | 40.9 in (103 cm) |
| Height | 66.9 in (169 cm) |
| Wheelbase | 57.1 in (145 cm) |
Weight
| Weight | 1,808 lbs (820 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.00-18 |