Captain
223
Farm tractor · 2021–Present · 21 hp
Captain223
The Captain 223 is a farm tractor manufactured starting in 2021. It features a Mitsubishi L3E engine, and two-post folding steering. The transmission is a partially synchronized type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi L3E |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 58.2 ci (1 L) |
| Bore | 2.99 in (76 mm) |
| Stroke | 2.76 in (70 mm) |
| Power Gross | 21.2 hp (15.8 kW) |
| Power Rated | 21.2 hp (15.8 kW) |
| Torque Peak | 38.4 lb-ft (52.1 Nm) |
| Torque Peak | 2,000 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 3.8 qts (3.6 L) |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 3,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Transmission Description | Three gears, plus reverse, in three ranges. |
| Oil Capacity | 21.1 qts (20 L) |
| Available Options | 9-speed partially synchronized |
Hydraulics
| System Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
|---|
Hitch
| Rear Type | IN |
|---|---|
| Rear Lift | 1,653 lbs (749 kg) |
Dimensions
| Length | 112.2 in (284 cm) |
|---|---|
| Width | 41.3 in (104 cm) |
| Height Rops | 81.1 in (205 cm) |
| Wheelbase | 58.7 in (149 cm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (17 cm) |
| Rear Tread | 27.8 in (70 cm) |
Weight
| Weight | 1,938 lbs (879 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.00-18 |
Fuel
| Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|