Captain
200 DI LS
Farm tractor · 2023–Present · 20 hp
Captain200 DI LS
The Captain 200 DI LS is a farm tractor manufactured starting in 2023. It features a 20 hp engine. The transmission is a partially synchronized type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 1 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 57.8 ci (0.9 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.57 in (116 mm) |
| Power Gross | 20 hp (14.9 kW) |
| Power Rated | 20 hp (14.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Available Options | 9-speed partially synchronized |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 104.9 in (266 cm) |
|---|---|
| Width | 40.6 in (103 cm) |
| Height | 52.2 in (132 cm) |
| Wheelbase | 58.7 in (149 cm) |
| Rear Tread | 33.9 in (86 cm) |
Weight
| Weight | 2,050 lbs (929 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12, 5.25-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.00-18, 8.3-20 |