Captain
2600 DI
Farm tractor · 2003–2014 · 11 hp
Captain2600 DI
The Captain 2600 DI is a farm tractor manufactured from 2003 to 2014. It features a FM engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | FM |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 38.1 ci (0.6 L) |
| Bore | 3.35 in (85 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Rated | 11.8 hp (8.8 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.9 qts (1.8 L) |
| Manufacturer | FM |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | 8-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 103.9 in (263 cm) |
|---|---|
| Width | 45.9 in (116 cm) |
| Height | 76.4 in (194 cm) |
| Wheelbase | 60.8 in (154 cm) |
| Ground Clearance | 9.7 in (24 cm) |
| Rear Tread | 32.5 in (82 cm) |
Weight
| Weight | 1,995 lbs (904 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.00-18 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|