Captain
263
Farm tractor · 2021–Present · 24 hp
Captain263
The Captain 263 is a farm tractor manufactured starting in 2021. It features a Mitsubishi S3L2 engine, and two-post folding steering. The transmission is a partially synchronized type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi S3L2 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 80.5 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.62 in (92 mm) |
| Power Gross | 24.4 hp (18.2 kW) |
| Power Rated | 24.4 hp (18.2 kW) |
| Torque Peak | 56.3 lb-ft (76.3 Nm) |
| Torque Peak | 2,000 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2.9 qts (2.7 L) |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Transmission Description | Three gears, plus reverse, in three ranges. |
| Oil Capacity | 21.1 qts (20 L) |
| Available Options | 9-speed partially synchronized |
Hydraulics
| System Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
|---|
Hitch
| Rear Type | IN |
|---|---|
| Rear Lift | 1,653 lbs (749 kg) |
Dimensions
| Length | 112.2 in (284 cm) |
|---|---|
| Width | 41.3 in (104 cm) |
| Height Rops | 81.1 in (205 cm) |
| Wheelbase | 58.7 in (149 cm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (17 cm) |
| Rear Tread | 29.3 in (74 cm) |
Weight
| Weight | 2,048 lbs (928 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.00-18 |
Fuel
| Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|