Captain
250 DI
Farm tractor · 2014–2024 · 25 hp
Captain250 DI
The Captain 250 DI is a farm tractor manufactured from 2014 to 2024. It features a 25 hp engine. The transmission is a partially synchronized type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 78.7 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 3.58 in (91 mm) |
| Power Gross | 25 hp (18.6 kW) |
| Power Rated | 25 hp (18.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | 8-speed partially synchronized |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 103.4 in (262 cm) |
|---|---|
| Width | 40.9 in (103 cm) |
| Height | 66.9 in (169 cm) |
| Wheelbase | 61 in (154 cm) |
Weight
| Weight | 2,083 lbs (944 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.00-18 |