Captain
200 DI
Farm tractor · 2014–2024 · 20 hp
Captain200 DI
The Captain 200 DI is a farm tractor manufactured from 2014 to 2024. It features a 20 hp engine. The transmission is a partially synchronized type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 1 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 54.6 ci (0.9 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.49 in (114 mm) |
| Power Gross | 20 hp (14.9 kW) |
| Power Rated | 20 hp (14.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | 8-speed partially synchronized |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 102.4 in (260 cm) |
|---|---|
| Width | 40.9 in (103 cm) |
| Height | 66.9 in (169 cm) |
| Wheelbase | 59.1 in (150 cm) |
Weight
| Weight | 2,072 lbs (939 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.00-18 |