Caterpillar
10-Ton
Farm tractor · 1925–1925 · 61 hp
Caterpillar10-Ton
The Caterpillar 10-Ton is a farm tractor manufactured from 1925 to 1925. It features a Holt M-11 engine. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Holt M-11 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 929 ci (15.2 L) |
| Bore | 6.5 in (165 mm) |
| Stroke | 7 in (178 mm) |
| Power Drawbar | 40 hp (29.8 kW) |
| Power Belt | 55 hp (41 kW) |
| Oil Capacity | 18 qts (17 L) |
| Coolant Capacity | 54 qts (51.1 L) |
| Manufacturer | Holt |
| Rated | 750 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Oil Capacity | 28 qts (26.5 L) |
| Available Options | 3-speed gear |
Dimensions
| Length | 151 in (383 cm) |
|---|---|
| Width | 82 in (208 cm) |
| Height | 113 in (287 cm) |
Weight
| Weight | 20,000 lbs (9,072 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Track Width | 15 in (38 cm) |
|---|
Fuel
| Capacity | 46 gal (174.1 L) |
|---|