Caterpillar
416C
Farm tractor · 1996–2001 · 75 hp
Caterpillar416C
The Caterpillar 416C is a farm tractor manufactured from 1996 to 2001. It features a Caterpillar 3054 engine. It weighs 13,962 lbs (6,333 kg).
Engine
| Engine | Caterpillar 3054 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 268 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 78 hp (58.2 kW) |
| Power Net | 75 hp (55.9 kW) |
| Power Rated | 75 hp (55.9 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Caterpillar |
Hydraulics
| Total Flow | 43.1 gpm (163.1 lpm) |
|---|
Dimensions
| Length | 274.8 in (697 cm) |
|---|---|
| Width | 92.6 in (235 cm) |
| Height | 141.1 in (358 cm) |
| Height Cab | 109.1 in (277 cm) |
| Wheelbase | 82.7 in (210 cm) |
| Ground Clearance | 11.7 in (29 cm) |
Weight
| Weight | 13,962 lbs (6,333 kg) |
|---|---|
| Operating | 13,962 lbs (6,333 kg) |
Fuel
| Capacity | 33.8 gal (127.9 L) |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 174 in (441 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Caterpillar Backhoe |