Caterpillar
414E
Farm tractor · 2007–2017 · 89 hp
Caterpillar414E
The Caterpillar 414E is a farm tractor manufactured from 2007 to 2017. It features a Caterpillar 3054C engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a power shuttle type with 4 forward and reverse.
Engine
| Engine | Caterpillar 3054C |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 268 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 89 hp (66.4 kW) |
| Power Rated | 89 hp (66.4 kW) |
| Torque Peak | 219 lb-ft (297 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Coolant Capacity | 16.8 qts (15.9 L) |
| Manufacturer | Caterpillar |
Transmission
| Transmission Type | power shuttle |
|---|---|
| Gears | 4 forward and reverse |
| Oil Capacity | 19.6 qts (18.5 L) |
| Available Options | 4-speed |
Hydraulics
| Type | closed center load sensing |
|---|---|
| Pressure | 3,292 psi (227 bar) |
| Total Flow | 34.8 gpm (131.7 lpm) |
| System Capacity | 21 gal (79.5 L) |
Dimensions
| Length | 266 in (675 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 109 in (276 cm) |
| Wheelbase | 87 in (220 cm) |
| Ground Clearance | 12 in (30 cm) |
Fuel
| Capacity | 38 gal (143.8 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|