Caterpillar
2-Ton
Farm tractor · 1925–1928 · 27 hp
Caterpillar2-Ton
The Caterpillar 2-Ton is a farm tractor manufactured from 1925 to 1928. It features a Caterpillar 4.1L 4-cyl engine. It weighs 4,040 lbs (1,832 kg).
Engine
| Engine | Caterpillar 4.1L 4-cyl |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 251 ci (4.1 L) |
| Bore | 4 in (102 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Drawbar | 18.2 hp (13.6 kW) |
| Power Belt | 25.5 hp (19 kW) |
| Starter Type | hand crank |
| Manufacturer | Caterpillar |
| Rated | 1,000 RPM |
Transmission
| Available Options | 3-speed gear |
|---|
Weight
| Weight | 4,040 lbs (1,832 kg) |
|---|---|
| Operating | 4,040 lbs (1,832 kg) |
Fuel
| Capacity | 10.5 gal (39.7 L) |
|---|