Caterpillar
416B
Farm tractor · 1992–1996 · 74 hp
Caterpillar416B
The Caterpillar 416B is a farm tractor manufactured from 1992 to 1996. It features a Caterpillar 3054 engine. The transmission is a gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Caterpillar 3054 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 268 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 74 hp (55.2 kW) |
| Power Rated | 74 hp (55.2 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Caterpillar |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
Hydraulics
| Pressure | 3,000 psi (206.8 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 41 gpm (155.2 lpm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.5/80-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 19.5-L24 |
| Front Industrial | 12.5/80-18 |
| Rear Industrial | 19.5-L24 |
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Caterpillar Backhoe |
|---|