Caterpillar
416D
Farm tractor · 2000–2006 · 74 hp
Caterpillar416D
The Caterpillar 416D is a farm tractor manufactured from 2000 to 2006. It features a Caterpillar 3054 engine. It weighs 15,215 lbs (6,901 kg).
Engine
| Engine | Caterpillar 3054 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 268 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 77 hp (57.4 kW) |
| Power Net | 74 hp (55.2 kW) |
| Power Rated | 74 hp (55.2 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Caterpillar |
Hydraulics
| Pressure | 3,000 psi (206.8 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 36.7 gpm (138.9 lpm) |
Dimensions
| Length | 273.6 in (694 cm) |
|---|---|
| Width | 92.6 in (235 cm) |
| Height | 141.1 in (358 cm) |
| Height Cab | 109.1 in (277 cm) |
| Wheelbase | 82.7 in (210 cm) |
| Ground Clearance | 11.7 in (29 cm) |
Weight
| Weight | 15,215 lbs (6,901 kg) |
|---|---|
| Operating | 15,215 lbs (6,901 kg) |
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 172.8 in (438 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Caterpillar Backhoe |