Caterpillar
416
Farm tractor · 1985–1990 · 61 hp
Caterpillar416
The Caterpillar 416 is a farm tractor manufactured from 1985 to 1990. It features a Perkins 4.236 engine. The transmission is a synchromesh type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Perkins 4.236 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 235.8 ci (3.9 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 61.7 hp (46 kW) |
| Power Rated | 61.7 hp (46 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Caterpillar Backhoe |
|---|