Dutra
1000
Farm tractor · 1972–1975 · 90 hp
Dutra1000
The Dutra 1000 is a farm tractor manufactured from 1972 to 1975. It features a Csepel DT-613.15 engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Csepel DT-613.15 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Displacement | 487.6 ci (8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 5.51 in (140 mm) |
| Compression Ratio | 20 |
| Power Gross | 90 hp (67.1 kW) |
| Power Rated | 90 hp (67.1 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Csepel |
| Rated | 1,850 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Weight
| Weight | 12,130 lbs (5,502 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 52.8 gal (199.8 L) |
|---|