Dutra
1300
Farm tractor · 1973–1975 · 130 hp
Dutra1300
The Dutra 1300 is a farm tractor manufactured from 1973 to 1975. It features a Raba D 2155 engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Raba D 2155 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 5 |
| Displacement | 526 ci (8.6 L) |
| Bore | 4.76 in (121 mm) |
| Stroke | 5.91 in (150 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 130 hp (96.9 kW) |
| Power Rated | 130 hp (96.9 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Raba |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15.00-30 |
|---|---|
| Rear Ag | 15.00-30 |