Dutra
D4K-B
Farm tractor · 1964–1972 · 90 hp
DutraD4K-B
The Dutra D4K-B is a farm tractor manufactured from 1964 to 1972. It features a Csepel DT-613.15 engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Csepel DT-613.15 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 487.6 ci (8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 5.51 in (140 mm) |
| Compression Ratio | 21 |
| Power Gross | 100 hp (74.6 kW) |
| Power Rated | 90 hp (67.1 kW) |
| Power PTO | 78 hp (58.2 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Csepel |
| Rated | 1,850 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 193.7 in (491 cm) |
|---|---|
| Width | 82.7 in (210 cm) |
| Height Cab | 99.6 in (252 cm) |
| Wheelbase | 76.8 in (195 cm) |
Weight
| Weight | 11,240 lbs (5,098 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15.00-30 |
|---|---|
| Rear Ag | 15.00-30 |
Fuel
| Capacity | 52.8 gal (199.8 L) |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|