Dutra
D4K-A
Farm tractor · 1960–1965 · 65 hp
DutraD4K-A
The Dutra D4K-A is a farm tractor manufactured from 1960 to 1965. It features a Csepel DT-414.5 engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Csepel DT-414.5 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Displacement | 336.7 ci (5.5 L) |
| Bore | 4.41 in (112 mm) |
| Stroke | 5.51 in (140 mm) |
| Compression Ratio | 20 |
| Power Gross | 65 hp (48.5 kW) |
| Power Rated | 65 hp (48.5 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Csepel |
| Rated | 1,650 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13.00-30 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.00-30 |