Dutra
4654
Farm tractor · 1968–1970 · 110 hp
Dutra4654
The Dutra 4654 is a farm tractor manufactured from 1968 to 1970. It features a Csepel DT-613.15 engine. It uses a Transmission transmission.
Engine
| Engine | Csepel DT-613.15 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Displacement | 487.6 ci (8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 5.51 in (140 mm) |
| Compression Ratio | 20 |
| Power Gross | 110 hp (82 kW) |
| Power Rated | 110 hp (82 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Csepel |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | Transmission |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50x20 |
|---|---|
| Rear Ag | 15x30 |
Fuel
| Capacity | 52.8 gal (199.8 L) |
|---|