Dutra
4652
Farm tractor · 1968–1970 · 90 hp
Dutra4652
The Dutra 4652 is a farm tractor manufactured from 1968 to 1970. It features a Csepel DT-613.15 engine. The transmission is a synchromesh type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Csepel DT-613.15 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Displacement | 487.6 ci (8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 5.51 in (140 mm) |
| Compression Ratio | 20 |
| Power Gross | 90 hp (67.1 kW) |
| Power Rated | 90 hp (67.1 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Csepel |
| Rated | 1,850 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50x20 |
|---|---|
| Rear Ag | 15x30 |
Fuel
| Capacity | 52.8 gal (199.8 L) |
|---|