Dutra
1100
Farm tractor · 1973–1975 · 110 hp
Dutra1100
The Dutra 1100 is a farm tractor manufactured from 1973 to 1975. It features a Csepel 615.01 engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Csepel 615.01 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Displacement | 532.1 ci (8.7 L) |
| Bore | 4.53 in (115 mm) |
| Stroke | 5.51 in (140 mm) |
| Power Gross | 110 hp (82 kW) |
| Power Rated | 110 hp (82 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Csepel |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|