Hesston
100
Farm tractor · 360 hp
Hesston100
The Hesston 100 is a farm tractor. It features a Mercedes OM-404 engine.
Engine
| Engine | Mercedes OM-404 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 12 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 1,276 ci (20.9 L) |
| Bore | 4.92 in (125 mm) |
| Stroke | 5.59 in (142 mm) |
| Power Gross | 360 hp (268.5 kW) |
| Power Rated | 360 hp (268.5 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mercedes |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
Tires & Tracks
| Front Ag | 20.8-38 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8-38 |
Fuel
| Capacity | 237.75 gal (899.9 L) |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|