Hesston
1580
Farm tractor · 1981–1984 · 153 hp
Hesston1580
The Hesston 1580 is a farm tractor manufactured from 1981 to 1984. It features a Fiat 8365-05 engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a synchromesh type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Fiat 8365-05 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 494 ci (8.1 L) |
| Bore | 4.53 in (115 mm) |
| Stroke | 5.12 in (130 mm) |
| Compression Ratio | 15.5 |
| Power PTO | 141.44 hp (105.5 kW) |
| Power Drawbar | 123.05 hp (91.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | hydraulic dry disc |
| Available Options | 12-speed, 24-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 14.7 gpm (55.6 lpm) |
| Pressure | 2,450 psi (168.9 bar) |
| Valves | 3 |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 174.8 in (443 cm) |
|---|---|
| Height | 71.8 in (182 cm) |
| Height Cab | 112.25 in (285 cm) |
| Wheelbase | 113.5 in (288 cm) |
Weight
| Operating | 15,200 lbs (6,894 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 74 gal (280.1 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | Supercomfort standard with air conditioning |
|---|