Hesston
1180
Farm tractor · 1981–1984 · 113 hp
Hesston1180
The Hesston 1180 is a farm tractor manufactured from 1981 to 1984. It features a Fiat 8065 engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Fiat 8065 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 335 ci (5.5 L) |
| Bore | 4.05 in (103 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 15.7 |
| Power PTO | 107.48 hp (80.1 kW) |
| Power Drawbar | 93.68 hp (69.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,550 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Available Options | ["12-speed", "24-speed"] |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 13.3 gpm (50.3 lpm) |
| Pressure | 2,450 psi (168.9 bar) |
| Valves | 2 |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 164.8 in (418 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 112 in (284 cm) |
| Wheelbase | 105.3 in (267 cm) |
Weight
| Operating | 13,100 lbs (5,942 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 74 gal (280.1 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | Supercomfort standard with air conditioning |
|---|