Hesston
100-90
Farm tractor · 1990–1990 · 100 hp
Hesston100-90
The Hesston 100-90 is a farm tractor manufactured from 1990 to 1990. It features a Fiat engine. The transmission is a gear type with 15 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Fiat |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 331 ci (5.4 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 100 hp (74.6 kW) |
| Power Rated | 100 hp (74.6 kW) |
| Power PTO | 91.52 hp (68.2 kW) |
| Power Drawbar | 77.98 hp (58.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 15 forward and 3 reverse |
| Available Options | ["15-speed", "20-speed"] |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11.6 gpm (43.9 lpm) |
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,852 lbs (2,654 kg) |
Dimensions
| Wheelbase | 101.3 in (257 cm) |
|---|
Weight
| Operating | 9,540 lbs (4,327 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 11,580 lbs (5,252 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 10.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |