Hesston
1380
Farm tractor · 1981–1984 · 135 hp
Hesston1380
The Hesston 1380 is a farm tractor manufactured from 1981 to 1984. It features a Fiat 8065-24 engine, and hydrostatic power steering.
Engine
| Engine | Fiat 8065-24 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 335 ci (5.5 L) |
| Bore | 4.05 in (103 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 15.7 |
| Power PTO | 123.16 hp (91.8 kW) |
| Power Drawbar | 102.45 hp (76.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Fiat |
Transmission
| Available Options | 12-speed, 24-speed |
|---|
Hydraulics
| Pump Flow | 13.3 gpm (50.3 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,450 psi (168.9 bar) |
| Valves | 3 |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 164.8 in (418 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 112 in (284 cm) |
| Wheelbase | 105.3 in (267 cm) |
Weight
| Operating | 16,600 lbs (7,529 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 19,060 lbs (8,645 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 74 gal (280.1 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | supercomfort standard with air conditioning |
|---|