Hesston
130-90
Farm tractor · 1985–1990 · 118 hp
Hesston130-90
The Hesston 130-90 is a farm tractor manufactured from 1985 to 1990. It features a Fiat 8065.25 engine, and power steering. The transmission is a synchronized type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Fiat 8065.25 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 358 ci (5.9 L) |
| Bore | 4.09 in (104 mm) |
| Stroke | 4.52 in (115 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power PTO | 107.48 hp (80.1 kW) |
| Power Drawbar | 90.47 hp (67.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Available Options | 16-speed synchronized, 24-speed creeper, 16-speed partial power shift |
Hydraulics
| Pump Flow | 13.4 gpm (50.7 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,450 psi (168.9 bar) |
| Valves | 3 |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 7,042 lbs (3,194 kg) |
Dimensions
| Length | 164.75 in (418 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 112 in (284 cm) |
| Wheelbase | 105.25 in (267 cm) |
Weight
| Shipping | 13,100 lbs (5,942 kg) |
|---|---|
| Operating | 14,240 lbs (6,459 kg) |
| Ballasted | 16,385 lbs (7,432 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 74 gal (280.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | supercomfort standard with air conditioning |
|---|