Hesston
60-90
Farm tractor · 1984–1988 · 60 hp
Hesston60-90
The Hesston 60-90 is a farm tractor manufactured from 1984 to 1988. It features a Fiat 8035.05 engine, and four-post steering. The transmission is a synchromesh type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Fiat 8035.05 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 178.9 ci (2.9 L) |
| Bore | 4.09 in (104 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 60 hp (44.7 kW) |
| Power Rated | 60 hp (44.7 kW) |
| Power PTO | 51 hp (38 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | 279.4mm dry disc |
| Available Options | 12-speed synchromesh, 12-speed mechanical shuttle, 20-speed creeper |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11 gpm (41.6 lpm) |
| Pressure | 2,702 psi (186.3 bar) |
| Valves | 2 |
Hitch
| Rear Type | I/II |
|---|---|
| Rear Lift | 4,950 lbs (2,245 kg) |
Dimensions
| Length | 135.25 in (343 cm) |
|---|---|
| Height Rops | 100.25 in (254 cm) |
| Wheelbase | 85 in (215 cm) |
| Front Tread | 64.1 in (162 cm) |
| Rear Tread | 55.1 in (139 cm) |
Weight
| Weight | 6,754 lbs (3,063 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-30 |
Fuel
| Capacity | 21.1 gal (79.9 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|