Ingersoll
1012
Lawn tractor · 12 hp
Ingersoll1012
The Ingersoll 1012 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton 281707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven friction disc type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 281707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 28.42 ci (465 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Rated | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven friction disc |
|---|---|
| Transmission Model | I-Driv |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 60.3 in (153 cm) |
|---|---|
| Width | 33 in (83 cm) |
| Height | 39 in (99 cm) |
| Wheelbase | 42 in (106 cm) |
| Ground Clearance | 6.2 in (15 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.50-8 |
Fuel
| Capacity | 2.1 gal (7.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|