Ingersoll
1214
Farm tractor · 14 hp
Ingersoll1214
The Ingersoll 1214 is a farm tractor. It features a Briggs & Stratton 261777 engine. It uses a gear transmission.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 261777 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 26.5 ci (434 cc) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 2.86 in (73 mm) |
| Power Rated | 14 hp (10.4 kW) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|