Ingersoll
108YT
Lawn tractor · 1985–1986 · 8 hp
Ingersoll108YT
The Ingersoll 108YT is a lawn tractor manufactured from 1985 to 1986. It features a Briggs & Stratton 191707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 191707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 19.44 ci (318 cc) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Rated | 8 hp (6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless |
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 60.3 in (153 cm) |
|---|---|
| Width | 33 in (83 cm) |
| Height | 39 in (99 cm) |
| Wheelbase | 42 in (106 cm) |
| Ground Clearance | 6.2 in (15 cm) |
Weight
| Weight | 330 lbs (149 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.50-8 |
Fuel
| Capacity | 2.1 gal (7.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
34" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 34 in (86 cm) |
|---|